Seudónimo Seudónimo
  • 12-02-2021
  • Mathematics
contestada

Jimmy spent $38.83 on a magazine and eight erasers. If the magazine cost $3.87 then how much was each eraser?

Respuesta :

isaacf1890
isaacf1890 isaacf1890
  • 12-02-2021

Answer:

Each eraser is $4.37

Step-by-step explanation:

38.83-3.87=34.96

34.96 divided by 8=4.37

These erasers are quite expensive...

Answer Link
65fmn8wmtd 65fmn8wmtd
  • 12-02-2021
Each earaser 4:37 38.83-3.87 /8
Answer Link

Otras preguntas

please help ill give 50points
A 3-yard piece of rope costs $14.94. What is the price per foot?
If you observe something and want to determine why it is happening, what steps should you take to find an answer to your question?
does any one play fornite
The cool ocean breeze cooled my face What is the simple subject
What does the biography take away from the autobiography?
(100 POINTS) lol help me plz
A 500 g bag of rice costs $0.64.A 2 kg bag of the same rice costs $2.65. Which bag is better value for money?
What does the following process describe? _____ is the process in which a server is partitioned into smaller components virtually.
Please Show Work and Be Done Soon!!