pablodiablo98 pablodiablo98
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 500 g bag of rice costs $0.64.A 2 kg bag of the same rice costs $2.65.
Which bag is better value for money?

Respuesta :

cutekitty008
cutekitty008 cutekitty008
  • 03-09-2021
2kg bag is better as it only cost 0.4125 for 500g
Answer Link

Otras preguntas

Factorise : x² + 5x +4
How were old imperialism and new imperialism similar?
Which of the following are more reactive than tin? Check all that apply. A. Gold B. Calcium C. Aluminum D. Copper pick more than one it multiple ans
1920s is often referred to as the jazz age. jazz has its roots in
What is 1/3 as a percentage
Rehan has been awarded some money in a settlement. He has the option to take a lump sum payment of $170,000 or get paid an annuity of $1,000 per month for the n
rafael can run 5 laps around the track in 16 minutes. If he runs at the same rate, which of the following proportions can be used to find the number of minutes,
Pleaseee help If you multiplied a number by 1/2, the result would be 1. Less than 1 2. Half of the original number 3. A fourth of the original number 4. Twice a
When bringing water to a boil in the mountains, the time needed to reach the boiling point is?
The graph below represents the solar intensity measured over one day in northern Canada. What is the most likely date? March 21 June 21 September 23 December 21