nickishark nickishark
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Kelly paid $14.30 for 3.25 pounds of chicken what the price per chcken

Respuesta :

ngoa1575 ngoa1575
  • 02-02-2021

Answer:

the price per pound : 14.3/3.25 =$4.4/ pound

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

4. Decide if the segment lengths form a triangle. If they do, Indicate whether the triangle is acute, right, or obtuse. (a) 16, 30, 34 ? (b) 4, 5, 6? (c) 7
which expression is equivalent to sin^2(pi/2 - x)/ sin x?
Summarize the five points of Dalton’s atomic theory, and explain at least one change that occurred to the atomic theory because of further experimentation. Impo
As agriculture became entrenched in the South,
the cost of 4 cartons of fresh cream is $7.96. what is the cost of 14 such cartons? $15.99 $21.96 $24.56 $27.86
Which substance is the reducing agent in this reaction? 2KMnO4+3Na2SO3+H2O→2MnO2+3Na2SO4+2KOH
why forest are named as lungs ?
how do cells move potassium ions against a concentration gradient, from a lower concentration to a higher one
In negative self talk, polarizing is when a person _______. a. Focuses only on their problems, ignoring their successes b. Blames themselves for every proble
While working out at the gym you hear a group of individuals making obscene remarks about your body. You feel like you are being sexually harassed. Which of the