losersummer losersummer
  • 12-10-2020
  • Mathematics
contestada

Jessica paid $25.50 for 3.4 pounds of shrimp. How much would it cost her to buy 8 pounds?

Respuesta :

himynameisbobby
himynameisbobby himynameisbobby
  • 12-10-2020

Answer: The answer would be $60

Step-by-step explanation: You would first wanna solve for how much one pound of shrimp costs, which is $7.5 (you divide 25.50 by 3.4) Then you would want to multiply 7.5 by 8 to get how much 8 pounds of shrimp costs.

Answer Link

Otras preguntas

If 9.54% of the battery life of each mobile phone is used in a day by a typical user, which mobile phone would use a total of 1.908 hours of battery life in a d
which number falls within the range of a normal bmi?
84.47 is 115% of what number
blood clots form to stop bleeding. this occurs through the clumping of blood, which is also known as ?
why is there a growing concern over the physical fitness of children and adolescents? a. children and adolescents are overly concerned with exercise and fitness
what is not the power of the president
Which of the following shows the use of the correct form of the past participle? Has anyone brung extra batteries for the iPod? The picture has hung on the wall
find a20, the 20th term, of the arithmetic sequence 1, 3, 5, 7, 9, …
The price of oranges at a farm is $1.16 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of oranges?
Write the equation, in slope-intercept form, of the line that has a slope of 2 and passes through the point (3, 1).