lovelymazorra lovelymazorra
  • 05-07-2016
  • Mathematics
contestada

The price of oranges at a farm is $1.16 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of oranges?

Respuesta :

ayeKassandra
ayeKassandra ayeKassandra
  • 05-07-2016
The answer is C=1.16n
Answer Link
mathmate
mathmate mathmate
  • 05-07-2016
Hint:
Example:
If apples cost $1.04 per pound, then n pounds of apples will cost $1.04n.
Answer Link

Otras preguntas

Select the correct answer. Which equation represents the vertical line passing through (14.-16)? OA OB. y=-16 OC X= 14 OD. y=14 X=-16
In the area of mistake, distinguishing between unilateral and mutual mistakes is important because the classification bears on which contracts?
Quick algebra 1 question for 10 points! Only answer if you know the answer, quick shout-out to tariqareesha2 and MrBrainly, tysm for the help!
Can someone help me with Algebra 2?
Is the strategic plan impacted by cultural differences and/or typical household composition in india? discuss
1. What is meant by a conflict of interest?
Which expression has a value of -24 when a = -2 and b = 3? A. a√16 + b - 10 B. a(√16 + b) -10 C. a√16 + (b - 10) D. (a√16) + b - 10
How does the characterization of cyril contribute to the satire in "the storyteller."? through his constant questions
If you wanted to see a star behind an interstellar dust cloud, what "colour" of light should you look for?
Help is needed with this physics question ASAP. Thanks!