jackandryansis90421 jackandryansis90421
  • 04-05-2018
  • Mathematics
contestada

Using the rate of $8 for every 2 pounds of rice, how much would a 1/2 pound of rice cost

Respuesta :

Skøll1922
Skøll1922 Skøll1922
  • 04-05-2018
2/½=4
8/4=2
It would be 2$
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-05-2018
2 pound = $8

1 pound = $8 ÷ 2 = $4

1/2 pound = $4 ÷ 2 = $2

Answer: $2
Answer Link

Otras preguntas

An Olympic swimmer can swim a distance of 360m in 8.5 minutes. What is her speed?
Jake finished race at 24.53 Lacie finished the race at 18.44. What is the difference between Lacie's time and Jake's time.
PLEASE ANSWER: find the slope of the line through each pair of points. (1,6) and (8,-1)
14. The diameter of carbon atom is about 3.4 x 10-7 millimeter. Is it more appropriate to report the diameter of carbon atom as 3.4 x 10-7 millimeter or 3.4 x 1
The Mayan civilization a. lasted about 1,000 years. b. hit its peak about A.D. 750. c. was defeated by the Aztecs. d. came to a mysterious end.
Can somebody please help me???
What is the approximate difference in the elevation between austin and the hill country just to the west
Bonjour,je voudrais savoir le mot ( nappe ) au sens figuré SVP merci d’avance ✨
How do the details that Smith includes about himself differ from those he includes about the other colonists? A- He rarely mentions himself but goes into great
what is the formula for SI unit of three​