tdunn2023p6shu2 tdunn2023p6shu2
  • 03-05-2018
  • Mathematics
contestada

Kim spent $26 on a magazine and 6 notepads have the magazines cost $2 then how much was each Notepad

Respuesta :

sweetienaila536
sweetienaila536 sweetienaila536
  • 03-05-2018
The answer is $4 per notepad.
Answer Link
Kassian
Kassian Kassian
  • 03-05-2018
First you subtract the $2 from the total of $26 to get $24 for all the Notepads together, then you divide the $24 by the number of notepads. 24 divided by 6 equals 4. So each notepad cost $4.
Answer Link

Otras preguntas

use a graph to solve 4x+6=8x-10
how do you figure out the problem
After magua took cora, who came out of the lodge divested of his attire and with the visage of a warrior?
a car can travel 96 km's on 8 liters of gas how far can the car travel on 15 liters of gas
A carpenter used 9 1/2 ft of cedar for every 7 2/3 ft of redwood for a construction project. If the carpenter uses 4 3/4 ft of cedar, how much redwood does he n
The base of a triangle prism has an area of 32 square feet. The height of the prism is 2.5 feet. Find the volume of the prism. ______ft’3
Is pencil lead a element compound, heterogeneous, mixture ,or solution?
John Locke thought people were neither good nor bad naturally. How did Hobbes’s views differ from Locke’s? Hobbes thought people were naturally violent. Hobbes
The revenue (in thousands of dollars) from producing x units of an item is modeled by R(x)=12x-0.01x^2. a. Find the average rate of change in revenue as x chan
3/7 p= -6 solve for p! please help!