hiiiiijjo hiiiiijjo
  • 03-04-2018
  • Mathematics
contestada

A 5-ounce can of peas cost $0.85. an 11- ounce can of peas cost $2.20. which is the better buy?

Respuesta :

jndawg04 jndawg04
  • 03-04-2018
First, find out how much one ounce of peas would cost in the first deal. .85/5=.17 per ounce.

One ounce of peas would cost .2 per ounce. The better buy is the 5 ounce of peas for .85.
Answer Link
perixwinkle
perixwinkle perixwinkle
  • 03-04-2018
Let's find what each cost at one pound. Let's name the 5-ounce can can A, and the 11 ounce can can B.
Can A:
0.85÷5
0.17
Can B:
2.20÷11
0.20
So if you compare each price, 0.17< 0.20, which is Can A<Can B
So the 5-ounce can cost less, which is a better buy.
Answer Link

Otras preguntas

Is Mexico a City or a Country?
3x²+5x-2=0 by any method
which of the following is the region where the respiratory path has to cross the digestive pathway?
what time is it on the east coast
how many states recognize good friday as a holiday
The use of Navajo code was so successful that its existence was kept secret until 1968 so that the Marines could continue to use it, if necessary. Two decades l
Why does the speed of sound depend on air temperature?
Is my answer correct? Even if it is tell me so. If it is not, explain the correct answer to me..
How does the writer of deep contribute the mood of the story
which of the following types of group would most likely be impacted by a bad apple?