longdstyle longdstyle
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

A vendor at a festival sells soup for $1.25 per cup or $3.75 per quart.Which is the better buy

Respuesta :

alyssalaze
alyssalaze alyssalaze
  • 02-04-2018
it depends on how much the consumer needs. there are quantities that make the first option cheaper, but there are also quantities that make the second option more desirable
Answer Link
ttemmie
ttemmie ttemmie
  • 02-04-2018
Quarts costs less. There are 4 cups in a quart. So 1.25 x 4 = 5.00 per quart. Therefore, $3.75 per quart costs less than $1.25 per cup.
Answer Link

Otras preguntas

please ill mark u brilliant + 10 points
PROVE :sin^2(-300°).cos^2 (120)+ cos^2(-240 ).sin^2(390)=1/4​
24. Taylor wants to purchase an $80 purse. She has found three stores that have the purse originally priced at $80 but are offering 3 different sales this weeke
The height in feet of 25 trees is shown below (lowest to highest). 25, 27, 33, 34, 34, 34, 35, 37, 37, 38, 39, 39, 39, 40, 41, 45, 46, 47, 49, 50, 50, 53, 53, 5
Gravitation always does negative work. question 48 options: true false
Find the volume of a rectangular prism with the given side lengths. w = 4 ft 1=7 ft h = 3.5 ft O98 ft³ O 14.5 ft³ O 58 ft³ 196 ft³​
With circulation, the heart provides your body with:.
I need help with this.
clarify the term of demography.​
Question 2 of 50 Which policy did the Ming dynasty use to unify China following the fall of the Yuan dynasty? OA. Relaxing rules forcing citizens to wear tradit