Gabby01211
Gabby01211 Gabby01211
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

Elisa purchased 5 balls of yarn for $5.35 each and 9 jars of glue for $3.45 each. What was the total cost ?

Respuesta :

amandakeener
amandakeener amandakeener
  • 02-04-2018
5($5.35) + 9($3.45) = $57.80
Answer Link
homeschoolfam homeschoolfam
  • 02-04-2018
5.35 times 5= 26.75
3.45 times 9= 31.05
Add:
 31.05 + 26.75 = 57.80
Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Which species represents a chemical compound? (1) N2 (3) Na (2) NH4+ (4) NaHCO3
Why did American Indians occupy Alcatraz Island in 1969?
An ion that consists of 7 protons, 6 neutrons, and 10 electrons has a net charge of(I ) 4- (3) 3+(2) 3- (4) 4+
Jacob translated figure ABCD 3 units up to form figure EFBA. Then he translated figure EFBA 1 unit down and 4 units right to form figure FGHB. Finally, he trans
At STP, which sample contains the same number of molecules as 11.2 liters of CO2(g) at STP? (1) 5.6 L of NO2(g) (3) 11.2 L of N2(g) (2) 7.5 L of H2(g) (4) 22.4
A 3 by 4 rectangle is inscribed in circle. What is the circumference of the circle? a. 2.5π b. 3π c. 5π d. 4π e. 10π
in the expression 90 5z,the coefficient term is
What is the OUTCOME of mitosis? Two cells with 23 chromosomes each. A cell that is preparing for division. Two cells with genetically different DNA. A daughter
Cats have a gene that codes for the color of their fur. Suppose that a certain breed of cat can have black, gray, or white fur. Black fur is dominant, white fur
People express thoughts mainly by using what? A. pictures. B. numbers. C. language. D. gestures.