kieranbrooks13p6k14q kieranbrooks13p6k14q
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

In 2012 electricity cost 15p per unit.
A family used 3729 units.

In 2013 electricity cost 17p per unit.
The family used 3506 units.

How much more did the family pay for electricity in 2013

Respuesta :

dannielle
dannielle dannielle
  • 02-04-2018
15*3729=55935 p

17*3506=59602 p

59602-55935=3667 p more than in 2012
Answer Link

Otras preguntas

Sorry if it is not clear the question asks, Two squares of side x cm are removed from a square of side 3x cm as shown (Look to Diagram) Work out the fraction of
How do you solve 834 divided by 4 using the area model???
what 3D shape has four triangles and a square
Jennifer and Jessica come up with different answers to the same problem...
how are crystal minerals classified
What is the unit rate if 12 pairs of socks sell for 5.79?
Which list describes the properties of a liquid? A. fixed volume, definite shape B. fixed volume, takes the shape of its container C. completely fills its conta
5(wx-v)=9(x+v) make x the subject
explain why the value of k cannot be equal to 0
Read the following sentences. Select the answer if the underlined term in a sentence is used correctly. Choose all answers that are correct. A. Julius Caesar wa