vanessa8y29
vanessa8y29 vanessa8y29
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

a 2 gallon bottle of tide costs 32.16 what is the price per quart

Respuesta :

HippoMathMan
HippoMathMan HippoMathMan
  • 02-04-2018
$4.02 is the price, since one gallon is 4 quarts you multiply that by two and get 8. So you divide 32.16 by 8 and get your answer of $4.02
Answer Link

Otras preguntas

The Southern Manifesto was a document that declared the intent of
Which statement best describes Kenya in the years since its independence?
Identify the unit rate: 1,500 words in 25 minutes. A 300 words/min B 600 words/min C 60 words/min D 6 words/min
Give a SHORT description of the image below.
(3/5)^2 + 4 x 3 - 2 Please help :)
What is the value of k? 60.80
Tell at least 5 facts about native americans during the revolutionary war
3 shapes are combined to form a composite figure. a semicircle is on the bottom, and then a small rectangle connects the semicircle to a triangle. how can you d
A company issues $100,000 of 5%, 10-year bonds dated january 1. The bonds pay interest semiannually on june 30 and december 31 each year. If the bonds are sold
Please someone help I will give brainliest