Kaybella Kaybella
  • 01-04-2018
  • Mathematics
contestada

Diego brought cookies that cost $0.89 per pound. He paid $4.45 for the cookies. How many pounds of cookies did he buy

Respuesta :

RavoxPL RavoxPL
  • 01-04-2018
5 pounds because 4.45$ : 0.89$ = 5 :D
Answer Link
CyCandy
CyCandy CyCandy
  • 01-04-2018
He bought 5 pounds of cookies.
Ver imagen CyCandy
Answer Link

Otras preguntas

what is the correct formula for the compound platinum (vi) flouride?
Why did the United States refuse to recognize colonial claims made on Antarctica by other countries? A. The US believed that, as the world's super power, they s
Which characteristic makes fungi similar to plants?
What is the value of this expression? 49 - (11 – 4)
A 5 ft piece of aluminum wire cost $21 what is the price per inch
en que situacion se usa el lenguaje oral y el escrito? ¿existe alguna semejanza? ¿cual es? plis rapido es urgente :D
100 POINTS PLEASE SOLVE WITH STEPS. THANK YOU!!!
3 and 1/4 minus 5/8 please help!
Which of the following statements defines a republican government?
5. The longest leg of a right triangle is 8 meters and another side is 6 meters. Calculate the perimeter. 5