khaenlin
khaenlin khaenlin
  • 03-02-2016
  • Mathematics
contestada

Four pounds of bananas cost $1.96. How much doss it cost per pound?

Respuesta :

BrainSan
BrainSan BrainSan
  • 03-02-2016
One you spelled does wrong. Two, the answer is $0.49 per pound. Because, you divide $1.96 and 4 pounds.
Answer Link

Otras preguntas

Describe William Shakespeare in one word
A rocket is launched from the ground. The function  h(t)= -4.9t^2 +180t   models the height of a rocket launcher from the ground t seconds after it is launched.
algae do not cause disease or not
determine whether each expression is meaningful as  a real number  yes or no?   -√9
What what handels full name
algae do not cause disease or not
A rocket is launched from the ground. The function  h(t)= -4.9t^2 +180t   models the height of a rocket launcher from the ground t seconds after it is launched.
which state capital is north of 40 degrees north latitude: Frankfort, denver, salt lake city, or columbus?
which state capital is north of 40 degrees north latitude: Frankfort, denver, salt lake city, or columbus?
What are the possible values for x in the equation 4x^2 = 64(1) x=0        (2) x=4       (3) x=4,-4      (4) x=0,4,-4