cxgjxxgch cxgjxxgch
  • 04-01-2016
  • Mathematics
contestada

Apples cost $0.95 per pound and bananas cost $1.10 per pound. Brian bought a total of 10 pounds of apples and bananas for $9.95. Write a system to represent the situation

Respuesta :

yeagin2000 yeagin2000
  • 04-01-2016
a=apples
b=bananas

a+b=10
a*0.95+b*1.10=9.95
Answer Link

Otras preguntas

You have 10 apples in a basket. 10 children come to you and each one of them ask for an apple. You want to give all the apples to each one of them, but still ke
What does ethical dimension mean
What does Y = to please help
Can some one help me with this Please help
What number divided by 8 equals 7
What does U = Please help
the difference of 17 and 5 times a number.
Joseph has a coin and a number cube. The number cube is labeled 1 -6. He flips the coin once and rolls the number cube once. What is the probability that the co
Will current flow more easily through a thick wire or a thin wire of the same material when connected to the same material when connected to the same material,
A car advertisement states that a certain car can accelerate from rest to 70km/h in 7 seconds. Find the car’s acceleration in m/s.