grawls1010 grawls1010
  • 04-02-2018
  • Mathematics
contestada

Bagels cost $2.40 per dozen. How much will it cost to buy 3.5 dozen of bagles HELP I NEED IT NOW

Respuesta :

mherbe734 mherbe734
  • 04-02-2018
it will cost 8.40 cents
Answer Link
aliciasarak
aliciasarak aliciasarak
  • 04-02-2018
Easy, you must multiply  3.50  by 2.40 to get a product of $8.40 for three and a half dozen!!  All of this is because $2.40 for 12 bagles so first you multiply  2.40 by 3.00 to get 7.2 then you must multiply 0.5 by 2.40 to get 1.2 then add that to your previous answer to then get a final answer of $8.40!!
Answer Link

Otras preguntas

what is the solution to 1/3(s-2)=s+4
Rectangular classroom seats 72 students. If the seats were rearragned with 3 more seats rows in each row, the classroom would have 2 fewer rows. Find the origin
what is this number in word form 3,152,308,726
A box is lowered using a rope. If the acceleration of the box, is 2.5 m/s2 (downward) and the tension in the rope is 31 N, what is the mass of the box (in kg)?
how many kilograms is in 12,321grams
How do I solve c/4d divided by 3/8d
is a piece of cloth a point, line, or plane?
Solve the equation x=x+3
An experiment consists of rolling two fair number cubes. What is the probability that the sum of the two numbers will be 8? Express your answer as a fraction in
Write equation in function form 2x+2y=8 and 6x-3y=12