xitlalick86
xitlalick86 xitlalick86
  • 02-02-2018
  • Mathematics
contestada

you can buy a 6 rolls of toilet paper for $6.97 or 12 pack for $9.24. which is better to buy

Respuesta :

AthenaSinclair AthenaSinclair
  • 02-02-2018
if you divide $6.97 by 6 (to find how much each roll is) you would get about $1.16 per roll and if you divide $9.24 by 12 you would see that each roll is $0.77 each. this tells you that the 12 pack of toilet paper is the better deal because each roll is cheaper.
Answer Link

Otras preguntas

Long periods of unusually low precipitation are called?
what major factor contributed to the decline of the Federalist party after the war of 1812?
what caused the palmer raids
What was Scott Joplin's most famous work
How has the idea of citizenship changed throughout history?
What does (-9)^-2 mean?
If the ratio of the purple flowers to black flowers is 4 to 8 and there are a total of 108 flowers,how many of the flowers are purple
What were the weaknesses of the AOC; (Articles of Confederation?)
Can you name these four types of clouds? ITEMBANK: cirrocumulus- cirrus cloud -cumulonimbus cloud -cumulus cloud
Please help which statement best describes the geography of religion in Israel? A) Judaism and Christianity dominate in Israel, while Islam is Majority somewher