daramarie daramarie
  • 03-12-2015
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate of a 24 ounce box of cornflakes that costs $4.59

Respuesta :

VenusRetrograde
VenusRetrograde VenusRetrograde
  • 03-12-2015
Answer=19.125 cent per ounce
$4.59 24 oz


4.59/24=0.19125 dollars per ounce or 19.125 cent per ounce
Answer Link

Otras preguntas

Which problem is more effectively solved using quantum computing rather than classical computers?.
In an emergency, we would all react differently from one another because we all have different personalities and experiences. This quality of personality is cal
Given (x – 7)^2 = 36, select the values of x. (choose 2 or more) x=13 x=1 x=-29 x=42
What is formed at a divergent plate boundary?A. metamorphic rockB. mountainsC. oceanic crustD. sedimentary rock
what is the circumference of D and the arc length of AB
When forecasting demand for new products, sometimes firms will use demand data from similar existing products to help forecast demand for the new product. What
How was william randolph hearst true to his word after he sent frederick remington a famous message about inciting war with spain?.
A federal appeals court recently halted a proposal by president biden relating to what kind of debt?.
If randall came into nc state with ap credit for ma 141, eng 101, and ch 101/102, and this fall semester he is enrolled in e 102, e 115, ma 241, and py 205/205,
Why might businesses be interested in using quantum computers?