Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 02-12-2015
  • Mathematics
contestada

An ice company charged $3.40 for 4 bags of ice. if a convenience store bought 6 bags of ice how much would it have cost them?

Respuesta :

bookworm8310
bookworm8310 bookworm8310
  • 02-12-2015
This one is pretty simple. So you'd need to divide 3.40 by 4 to find the price of one bag of ice. 

One bag of ice cost 0.85

0.85 * 6 = 5.10

$5.10 would be your new total
Answer Link

Otras preguntas

Do you think that CMS schools suffer from racial discrimination and racial profiling?
A 1.2 nf parallel-plate capacitor has an air gap between its plates. Its capacitance increases by 3.0 nf when the gap is filled by a dielectric What is the diel
The curricular focus for secondary school physical education programs should be lifetime sports and various fitness activities.
1. What did Muhammad teach about women? 2. What did Muhammad teach about other religions? 3. What were Muhammad’s teen years like? 4. When did Muhammad receive
The principles that you live by, such as integrity and honor, are called your _____.
What is the monthly interest rate corresponding to 24% apr
Suppose you want to determine the number of miles you can drive in your car. Your car gets 20 miles per gallon. The number of miles traveled varies directly w
List three factors that had a big impact on the growth of cities in the mid-1800s
Add. Write your answer as a fraction in simplest form. 9/10 +(− 4/5 )
According to herzberg, the difference between motivators and hygiene factors is: overall, motivators relate to greater job satisfaction, while hygiene factors m