Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 01-12-2015
  • Mathematics
contestada

if 2 pounds of strawberries cost $4.50, how much would 3 pounds cost?

Respuesta :

JaredC
JaredC JaredC
  • 01-12-2015
3 pounds cost $6.75

to help you, turn it into a fraction, 2 punds ove 2.50 equals 3 pounds over X
Answer Link
orellanalopez1223
orellanalopez1223 orellanalopez1223
  • 01-12-2015
the correct answer is  $ 13.50 because if you do 4.50 times 3 it then equals 13.50 
Answer Link

Otras preguntas

The RATIO of corresponding sides of two similar polygons is called the _________ _____________.
which is an example of a chemical change
What sequence is ARITHMETIC​
From The Adventures of Tom Sawyer by Mark Twain Tom was a trifle disconcerted. The basin was refilled, and this time he stood over it a little while, gathering
True or false Tim Burton's character are famous for their elongated form
What can you conclude about the population of Africa based on this information? Population of Africa Since the 1950s Africa’s population has increased dramati
Although Quince is the director of the play, Bottom spends most of his time telling other characters what to do. How do the other characters react to Bottom’s a
What is the texture of igneous rocks that cool very rapidly?
What effect did a catastrophic drought in East Africa have on Homo Sapiens thousands of years ago?
Dmitri buys 23 pound of mixed nuts, 12 pound of chocolate candies, and 114 pound of granola to make the trail mix. How much did Dmitri spend to make the trail m