johnhuang7311 johnhuang7311
  • 01-12-2015
  • Mathematics
contestada

Write the converse of the following statement: "If oranges are sold at four for 99cents, then each orange costs less then 25cents"

Respuesta :

joshua2020181 joshua2020181
  • 01-12-2015
if each orange costs less than 25 cents, then oranges are sold at 4 for 99 cents

Answer Link
JohnHuang731 JohnHuang731
  • 01-12-2015
If each orange costs less then 25cents, then four oranges are sold at 99 cents.
Answer Link

Otras preguntas

A poem’s rhythm is often used to communicate _____.
Which is true about the battle of Iwo Jima?
Which of the following is the most accurate description of the Nazi camp built at Auschwitz, Poland?
How were the Mycenaeans and the Minoans similar
Which statement correctly describes the inflammatory response process? A. blood vessels dilate, swelling occurs, phagocytes ingest foreign bacteria or viruses B
What is (81m^6)^1/2 simplified
given that the rectangle above has an area of 48 square units, find m angle klj. round the answer to the nearest hundreth. a. 18.43 degrees b. 36.87 degrees c.
what is the difference between striking and protesting?
Simplify: √(5&y^16 ) √(63/25) √(81y^3 )
relationship between rational numbers and ratios