PrincessPoppy04
PrincessPoppy04 PrincessPoppy04
  • 05-01-2018
  • Mathematics
contestada

jake Purchased a box of 1,000 candy guitar lollipops to sell in the bakery for $20.00. How much did he pay for each lollipop?

Respuesta :

lilxiong
lilxiong lilxiong
  • 05-01-2018
Hello!

To start, you already know that Jake bought 1,000 candy lollipops for 20 dollars in total.

To show how much each individual lollipop cost, set up this expression:
20/1000

Then simplify:
20/1000=0.02

Therefore, each lollipop costs 2 cents each, or $0.02.
Answer Link

Otras preguntas

if the volume of a storage room is 24 cubic feet its length is 3 feet and its width is 2 feet what is the height
Please help will give brainlest if correct.Read the passage from Roughing it. Chapter 5. The passage describes a dog.It makes his head swim. He stops, and looks
4444444444444444444444
BRAINLIEST TO CORRECT
4. Lucy is three times as old as Alex. Lucy is 7 years older than Megan The sum of their ages is 126. Find the ratio of Alex's age to Lucy's age to Megan's age.
How to make an object rotate in powerpoint animation.
If Mary traveled 200 miles on foot, then traveled 200 miles on bike then traveled 200 miles by car how long did it take her to get back home?
What are some american values.
Please help! Based on the graph explain whether spruce trees are an early, middle, or late successional species. Identify a species that would appear between 0
Cuba is located at number _____ on the map above. A. 1 B. 2 C. 3 D. 4