winterrybaby winterrybaby
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

Leilani bought tomatoes that cost $0.84 per pound. She paid $3.36 for the tomatoes. How many pounds of tomatoes did she buy?

Respuesta :

JaredEkey
JaredEkey JaredEkey
  • 04-01-2018
She bought 4 pounds. All you have to do is simply divide
Answer Link
vandever
vandever vandever
  • 04-01-2018
4 pounds of tomatoes
Answer Link

Otras preguntas

"i'm afraid of children my own age. they kill each other. did it always used to be that way? my uncle says no. six of my friends have been shot in the last year
There are exactly 60 seconds in a minute, there are exactly 60 minutes in an hour, there are exactly 24 hours in a mean solar day, and there are 365.24 solar da
What is the density ρh of hot air inside the balloon? assume that this density is uniform throughout the balloon. express the density in terms of th, tc, and ρc
The population of a small town decreased from 32,500 people in 1990 to 28,200 in 2000. What is the percent decrease in population? 15 13 87 10
Alby Ltd. is a cement manufacturing plant. Alby calculates the NPV of buying a new cement mixer. He turns down the capital investment. What is the most likely r
Please solve! I will mark brainliest if correct!
Wich set of shapes contains members that are always similar to one another
The equation y = ¾x - 3 crosses the y axis at what number?
Shakespeare’s sonnet including soonet29 have which characteristic
The agency responsible for regulating the money supply in the united states is