mshipmon06
mshipmon06 mshipmon06
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

the science teacher bought 20 mousetraps for $59.99. what was the unit cost for each mousetrap

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2018
The answer is 2.95

Hope this helps! :)
Answer Link
edawson623
edawson623 edawson623
  • 04-01-2018
just divide it each number by each other and you’ll get the answer
Answer Link

Otras preguntas

How do you prepare for a group discussion?
Michaela has h hair ties. Michaela's sister has triple the number of hair ties that Michaela has . Choose the expression that shows how many hair bows Michaela
How do you plot points on a graph?
Write an equation of the line through the given point (2, 2) with the given slope m = -4. Write the equation in slope-intercept form. Enter your answer with NO
Short answer question: Who was Theodora? What civilization is she from? What are some things she did in her position of power?
What is a unitary system of government quizlet?
Which elements are contributing causes of poverty in india? check all that apply. civil war rapidly increasing population reliance on subsistence farming lack o
Your goal is to navigate a robot out of a maze. The robot starts in the center of the maze facing north. You can turn the robot to face north, east, south, or w
4. Which of the following statements about sentences is true? A. There are only two sentence patterns you can use to ask a question. B. The English language gen
Both numbers have three significant figures. How many significant figures should be recorded for the answer to the division problem below? [tex]43.6 \div 21.2[/