Babymimi40
Babymimi40 Babymimi40
  • 02-01-2018
  • Mathematics
contestada

Isha can buy 3 sweatshirts for a total of $45.How much would it cost if she were to buy 5 sweatshirts at the same price

Respuesta :

CherryWitch
CherryWitch CherryWitch
  • 02-01-2018
x = cost of 1 sweat shirt

3x = 45
x = 15

5x = 5(15) = 75

It would cost $75. Hope this helps!
Answer Link
jsvitsky14
jsvitsky14 jsvitsky14
  • 02-01-2018
It would cost $75.00. All you have to do is divide 45 by 3 = 15 to find a unit rate and then multiply 15 by 5 = 75 to find the price. Hope this helped!
Answer Link

Otras preguntas

what is the difference between concealed and revealed propaganda
which is an example of an intentional injury
What are 5 pros and cons of living in sparta and athens in greece?
Cheryl has some oranges. she puts the oranges into p boxes of 3 oranges each and has 2 oranges left. Find the total number of oranges Cheryl has in terms of p
why did farmers follow railroads into the texas frontier
Which pronoun correctly completes the elliptical clause? You folded fewer towels than __________. A. him B. he
is the earth getting heavier
two trains leave stations 408 miles apart at the same time and travel toward eachother. one train travels at 95 miles per hour while the other travels at 75 mil
QUICK! Lucy is trying to find a rational number between 3 \8 and 6 \7 . What would help her to find this number? A)Divide 3\ 8 by 6\ 7 . B) Convert 3 \8
why did farmers follow railroads into the texas frontier