23hardinc 23hardinc
  • 02-01-2018
  • Mathematics
contestada

if 3 3\4lbs of candy cost $20.25, how much would 1 lb of candy cost

Respuesta :

ogang0522 ogang0522
  • 02-01-2018
3 3/4 =3.75
20.25 divide 3.75 = 5.4
one pound of candy costs 5.40
Answer Link

Otras preguntas

will mark brainliest. PROMISE!! A stick has a length of $5$ units. The stick is then broken at two points, chosen at random. What is the probability that all th
Solve the system of equations 2x - y = 11 and x + 3y = -5
Coherent light that contains two wavelengths, 660 nm (red) and 470 nm (blue), passes through two narrow slits that are separated by 0.310 mm. Their interference
Let $n$ be a positive integer. (a) Prove that \[n^3 = n + 3n(n - 1) + 6 \binom{n}{3}\]by counting the number of ordered triples $(a,b,c)$ of positive integers,
Please help! Change 3/8 to a decimal fraction.
what is the best way to overcome depression?
03. O preço a ser pago por uma corrida de táxi inclui uma parcela fixa, denominada bandeirada, e uma parcela que depende da distância percorrida. Se a bandeirad
Identify and describe 3 (from the list below) of the historical, cultural, and political events and their implications for Jews resulting from monotheism, which
mister Limbu bought a bicycle for Rs2500 and he labelled it's price 20 Percent above the cost price if he allows 10percent discount to a customer, find his prof
Help someone please!!