wanash wanash
  • 01-01-2018
  • Mathematics
contestada

The Walters family bought 3 ham sandwich and 4 fruit cups for lunch. Each sandwich cost $4 and each fruit cups cost $2. How much did the family spend on lunch?

Respuesta :

ilovecats9573ozkvsq
ilovecats9573ozkvsq ilovecats9573ozkvsq
  • 01-01-2018
Let h be the number of ham sandwiches
Let f be the number of fruit cups
Let c be the cost
C=4h+2f
C=(4*3)+(2*4)
C=12+8
C=$20
Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Help with question 1 please.
how are subsides similar to tariffs
Given that a rectangle has a length of 5/ 2 x + 10 with a width of 5/ 2 x + 5, which expression represents the area of the rectangle?
Watch the following Changing with the Times: Variations within Ecosystems tutorial. Write a summary paragraph (4-6 sentences) describing what you learned fro
what is the slope of the line parallel to 2y=3x+6 what is the slope of the line perpendicular to y=8x+24
Which sentance has correct capitalization? A) I can't wait for fall to come because I love Halloween. B) I can't wait for Fall to come because I hate Halloween
15 points if u awnser this question thx
With whom is earth at war
What is the greatest common factor of 21 and 27?
The price of a car was decreased by 10% to £729. What was the price before the decrease?