Lauren916 Lauren916
  • 03-11-2017
  • Mathematics
contestada

A cafeteria charges a fixed price per ounce for the salad bar. A sandwich costs $3.10, and a drink costs $1.75. If a 7-ounce salad and a drink cost the same as a 4-ounce salad and a sand which, how much does the salad cost per ounce?

Respuesta :

valyntynemurrow valyntynemurrow
  • 03-11-2017
3.10-1.75= 1.35/3= 0.45
$0.45 per ounce
Answer Link

Otras preguntas

In what manner did instrumentalism modify primordialism?
What is the most credible website or webpage you have ever visited? Why is it so credible? Describe some of the qualities that make that website credible.
What multiples to -35 but adds to 8
What is √6/√5 in simplest radical form?
How many neighbors does Greece have and what countries are they?
A diagnostic test in which cells are brushed off the cervix and sent to the laboratory for examination is called a(n)
Simplify this expression: (a^8*a^6)^1/7/a^2
the larger of two numbers is 12 more than the smaller number. if the sum of the two numbers is 74, find the two numbers
According to what we read in lazarillo de tormes, lazarillo's noble master demonstrates that his honor is based on:
Chemically speaking, enzymes are composed of chains of _________________, and they are considered to be a type of __________________.