ChelsieChevas ChelsieChevas
  • 01-06-2014
  • Mathematics
contestada

Pistachios were priced at 3 pounds for $ 6.99. (a) what were the price per pound? (b) how much would 10 pounds of pistachios cost?

Respuesta :

Karishma Karishma
  • 01-06-2014
just do 6.99 divided by 3
(a)$2.33

times your answer in (a) by 10
(b)$23.3
Answer Link

Otras preguntas

why does the same side of the moon always face the earth?
What Is a Seismometer?
Someone please help me : evaluate 3st to the second power + 2s if s=5 and t=3??
if a baking tray is 700mm by 600mm, how many of 25cm in diameter can fit into the baking tray?
From where did the first novel originate?
katherine spends 1,089.72 each month for rent and supplies to run her salon. If she charges $18 for a haircut how many hair cuts must kathrine do to cover her e
why does the same side of the moon always face the earth?
How do we call a very small video,that is repeating unlimitedely
why are fossils of clams more numerous than those if the worms or cnidarians ?
how can astronomers use rocks from the moon to estimate the age of the solar system ?