loomer101 loomer101
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

You can buy an 8-pack of paper towels for 77.92 or a 12-pack for 11.64. Which is a better buy?

Respuesta :

SignoraPenguino
SignoraPenguino SignoraPenguino
  • 03-11-2017
First, you would need to create equations to figure out how much a single roll of paper towel would cost from each pack. 
8-pack: $7.92 ÷ 8 = $0.99
12-pack: $11.64 ÷ 12 = $0.97

Now, all you would have to do is subtract to find the difference. 
$0.99 - $0.97 = $0.02

The 12-pack is 2 cents cheaper per roll than an 8-pack. The 12-pack would be a better deal. 

I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE help! ASAP It would mean a lot I am struggling
THE BLACK CODES What were The Black Codes based on?
A chemist dissolves 10.0 g of MgCl2 (95.21 g/mol) and 10.0 g of Na3PO4 (163.94 g/mol) into water. The product Mg3(PO4)2 (262.87 g/mol) is insoluble in water and
I need help please help me
6. Carrie buys 4.16 pounds of apples for $5.20. How much does 1 pound cost?
Find e^cos(2+3i) as a complex number expressed in Cartesian form.
If 5 men or 7 women can earn $315 in a day, find how much 7 men and 11 women can earn in three days ?
An economy package of cups has 480 green cups. If the green cups are 20% of the total package, how many cups are in the package?
Explain the demographic trends of both the Republicans and Democratic parties.
Will mark brainest!! Which government agency would be responsible for investigation a claim of poisoned corn? A) CDC B) FEMA C) FDA D) SAMHSA