aliyahluisa aliyahluisa
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

Mrs. Brand spent $50 on a sewing project. She bought 4 yd. of material and $6 worth on notions. What is the price per yard that she spent on the material?

Respuesta :

VivaciousLyla
VivaciousLyla VivaciousLyla
  • 11-11-2017
50 - 6 = 44

44/4 = 11

The price per yard is $11.


I hope that helped you! c:
Answer Link

Otras preguntas

What chemical compound is C2HsOH?
Which of the following differs when comparing the deep ocean to the intertidal zone? •need for energy •salinity •the amount of sunlight •reliance on phytoplankt
name 1 element in the periodic table that sounds like a name
Why are frying pans usually made out of metal?
step by step how to solve 3y + 5.2 = 2 - 5y
what happens to the brightness of the light from each bulb as each new bulb is added?
if 120 marks is 60% what is full marks
What is 5,389.029 rounded to the nearest hundreth
which element can become stable by losing 1 electron
Give a counter example to this statement. The quotient of two fractions between 0 and 1 is always a whole number.