kesheelammorin kesheelammorin
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

A box of 12 protein bars costs $30. An individual bar costs $3. You need at least 35 bars. Find the price of each combination of items.

Respuesta :

keshady keshady
  • 03-10-2017
12×3=36 with 1 extra protein bar, so $30×3=$90, now if u get 35×$3=$105, so it's cheaper to buy 3 boxes at $30 per box
Answer Link

Otras preguntas

why is the lower epidermis of zebrina a complex tissue
COMPLETE EACH PATTERN. 1/3,2/6,3/9,4/ 1/2,2/4,3/6,4/8,5/ ,6/
How do the lateral and total surface area of a cylinder differ ?
Gandhi admitted that “the progress of nonviolence is seemingly a terribly slow progress.” A. True B. False
What is the reflection image of P (0, 0) after two reflections, first across x = -3 and then across y = -3?
Which commitment of the framers is most clearly reflected in the Constitution as ratified in 1788? A. the idea of direct democracy B. the principle of limited g
Which became a popular new form of entertainment in America during the 1920s? A. quilting bees B. dance halls C. radio D. television
How has climate influenced the size of house sparrows? A. They have gradually become smaller in colder parts of the country. B. Their size has not changed i
which of the following sets does -15 belong to: rational numbers, integers, whole numbers?
Electromagnetic technology is used in many different ways today. Which of these are uses of this technology?