maxineodom2003ovxge6 maxineodom2003ovxge6
  • 02-10-2017
  • Mathematics
contestada

Jacob, Kylie, and Manuel each bought a sandwich and drink. The total bill to $21, and each drink cost $2. Of each sandwich cost the same amount, what is the cost of one sandwich?

Respuesta :

Zachary101234
Zachary101234 Zachary101234
  • 02-10-2017
We know that each drink costs 2 dollars. and there is 3 people. 2*3=6  
21-6=15 

15/3 = 5

1 sandwich costs 5 dollars! (thats a lot) 
Hope this helps you
Answer Link
Slothicorn13
Slothicorn13 Slothicorn13
  • 02-10-2017
1 sandwhich : $5
Cause the 3 drinks that equals $6 and $21 - $6 = 15 and 15\3 people is 5
Answer Link

Otras preguntas

Helppppppppppppp please I need to turn it in tomorrow at 8:45 am
The fishing pole shown here is an example of a lever. Which statement describes the fishing pole's mechanical advantage? (SCIENCE)
Using torture in prison to punish prisoners is a violation of which Amendment in the Bill of Rights? O The 1st Amendment The 4th Amendment The 8th Amendment The
I WILL AWARD BRAINLIEST
Rule: subtract 2 from x to get y
what is 4.87 x 7.23 (show ur work with a pic)
A multicellular organism has been recently discovered. The organism does not move, does not catch food, and does not perform photosynthesis. To what kingdom doe
During summer, when the snow melts, the water level of the Yukon River increases. If the water level of the river increased by 44 centimeters in 4 days, what is
What's a big question or problem in the tech field you'd like to solve and why?
Change the following improper fraction to a mixed number. -47/7