ambertingen5382 ambertingen5382
  • 02-10-2017
  • Business
contestada

A grocery store sells grapes for 1.99 per pound you buy 2.34 pounds of the grapes how much do you pay

Respuesta :

andriansp andriansp
  • 09-10-2017
The answer to this question would be: $4.66

In this question, the grapes price is $1.99 per pound and you try to buy 2.34 pounds of grapes. Then you need to multiply the price with the weight of grapes. The calculation would be:

total price= price per pound * grapes weight(in pounds)
total price= $1.99/ pound * 2.34 pounds= $4.66
Answer Link

Otras preguntas

Factor out the largest possible term. 12x^5-4x^2+16x^3= ?(Please include steps if you can)
Simplify the rational expression state any excluded values
Alcohol can increase what
The term meaning situated nearest the midline or beginning of a body structure is __________.
What is the domain of y = tan x, where n is any integer?
identify the following probability as theoretical or empirical. After tossing the same coin 10 times, you are surprised to find that tails has come up 8 times.
Which is not a true statement? A 346.91 < 347 B 586.0041 < 586.0004 C 637.750 = 637.75 D 959.0059 < 959.006
Based on these passages, what is the main difference between the teachings of W.E.B. DuBois and Booker T. Washington?The excerpt below is from "Of Mr. Booker T.
What's the net force acting on an 18-kg object if an acceleration of 3.0 m/s2 is produced?
20 points! science A heating element being placed in one end of an aquarium can heat the whole aquarium because of heat transfer by convection conduction ra