jdieue jdieue
  • 01-10-2017
  • Mathematics
contestada

Hulu bought a pound of confetti for $12. What is the price, in dollars, per ounce of confetti? There are 16 ounces in 1 pound

Respuesta :

EuniceJEJO
EuniceJEJO EuniceJEJO
  • 01-10-2017
12/16=.75

.75 is 75 cents
Answer Link
Camalama Camalama
  • 01-10-2017
12/16 = 3/4    
3/4 = 0.75
the confetti is 75 cents per ounce.   
$0.75 * 16 =$12.00
Answer Link

Otras preguntas

55/100 in simplest form?
what is 7/9 as a decimal terminating or repeating decimal
Charlie has x state quarters. Ty has 3 more quarters than Charlie has. Vinnie has 2 times as many quarters as Ty has. Write and simplify an expression to show h
an airplane climbs at a rate of 66.8 feet per minute. It descends at twice the rate that it climbs. Assuming it descends at a constant rate, how many feet will
The least common multiple of two numbers is 60, and one of the numbers is 7 less than the other number . What are the numbers ? Justify your answer
22/100 in simplest form?
g5-h3 if g=2 and h=7 solve expression
What is the biggest states when it comes to total area and the number of citizens? Thanks for your answer!
rounding 672,831 to the tens place? hundreds place? thousand place? ten thousand place? and hundred thousands place?
use elimination to solve: NN+ND=50 5NN+10ND=450