shenettagaston shenettagaston
  • 04-09-2017
  • Mathematics
contestada

If 5 apples cost $2.00, how much will 15 apples cost?

Respuesta :

odai odai
  • 04-09-2017
15 apples will cost 6 dollars
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-09-2017
$6 because 5=$2 and 15 divided by 5 = 3 groups of apples
then, 3 multiplied by $2 equals $6
Answer Link

Otras preguntas

need a lot of help with this What is 473.69 rounded to the nearest whole number?
Ali and Mel are making 3-digit codes. The digit 0 is not used. Ali only uses odd digits. Mel only uses even digits. Ali can make x more codes than Mel. Assume
Why can't 1 be the base of an exponential equation?
Write f(x) = |x-6 as a piecewise function.
How many solutions does a 3rd degree polynomial have?
Why is it easy to produce a strain of plant that are homozygous recessive
Hello anyone from USA here?
How do you prepare for a group discussion?
HELP WILL GIVE MANY POINTS (If response is over 175 words you get brainiest) Imagine you are running for Congress during the Great Depression and that you are p
Which sentence from this section best supports the conclusion that the great wall of china is no longer used for protection? group of answer choices 1-between t