DRJ DRJ
  • 04-06-2015
  • Mathematics
contestada

You have just purchased a 6-lb bag of apples for $4.80 at a local produce stand. How much would you expect to pay for a 10-lb bag of apples?

Respuesta :

annabellthegrea
annabellthegrea annabellthegrea
  • 04-06-2015


First, find out how much money it cost per 1 lb of apples.

Divide $4.8/ 6 lbs

$0.8/ 1 lbs

Multiply amount per pound by cost

0.8 * 10 = 8

$8.00 for 10 lb bag of apples.

Answer Link

Otras preguntas

write a whole number that rounds to 30,000 if we are rounding to the nearest ten thousand.
for elimination method the 1st question is Solve the system of equations −6x−5y=−12 and −8x−5y=4 by combining the equations.
John has 175cm and 1.7m of rope whose rope is longest
Find the distance between the pair of points. (-5,2) (2,-2)
jasmine bought 3 games and 2 dvds for 58. john bought 1 game and 4 dvds for 46. determine the price for 1 game and 1 dvd.
It says read each sentence until you can remember it. then write each sentence. What does that mean?
what is 0 + 0 and 3+5
What is the Big Bang
What is the total number of different elements in NH4NO3
Plz Help!! True or False Nations from Central Europe and Eastern Europe are part the European Union