kelseyhiott
kelseyhiott kelseyhiott
  • 04-05-2017
  • Mathematics
contestada

Answer and explanation please?? #6

Answer and explanation please 6 class=

Respuesta :

talahboo03 talahboo03
  • 04-05-2017
The answer would be C .
Answer Link
HammyTheKid
HammyTheKid HammyTheKid
  • 04-05-2017
since 3 poles is $120 and 4 poles is $160
you can find the difference between the two to find the price of one pole

160-140 = 20

each pole is $20

you can then do the equation

$120 = 20(3)+ y

3 being the amount of poles and y being the fee added to it.

120 = 60 + y

y = 60

so the final answer would be c = 20n + 60
Answer Link

Otras preguntas

Jamal records the number of minutes he practice his trumpet each day what is the mean (average) number of minutes two more practice for the week shown in the ch
P(M or P) What's the probability?
Weight Loss Program Suppose that a weight loss company advertises that people using its program lose an average of 8 pounds the first month, and that the Federa
I don’t understand please help
Temperature measures _____________. A. how much heat an object can produce B. what the weather will be C. the total energy in an object D. the average speed of
On the grid below, draw the graph of y = 2 - 3x for the values of x from - 3 to 3
Please I need help please please please
A surveyor leaves her base camp and drives 43kmon a bearing of 032 degrees. She then drives 28kmon a bearing of 154 degrees. How far is she thenfrom her base ca
Why does a cell need to copy its DNA before undergoing mitosis?
Assests how do i get the answer a from 100,000 154,000