barbie312
barbie312 barbie312
  • 03-05-2017
  • Mathematics
contestada

Manuel bought 17 pounds of flour for $7. How many dollars did he spend per pound?

Manuel bought 17 pounds of flour for 7 How many dollars did he spend per pound class=

Respuesta :

jakeclauss17 jakeclauss17
  • 03-05-2017
.41 dollars a pound
.25 dollars an hour
Answer Link

Otras preguntas

what are two human uses for mosses?
A sequence has an initial value of 10 and each term is twice the previous term. Which function models this sequence?1) a(n)=10(2)^n2) a(n)=10(2)^n-13) a(n)=10+2
Heating zinc sulfide in the air causes the formation of
whats Henry Hudson interesting facts?
how are the themes and topics different
Yolanda owns 4 rabbits. She expects the number of rabbits to double every year.a) after how many years will she have 64 rabbits?b) write and equation to model t
What are enzymes also known as? What do enzymes do to biological reactions? What do we call the special shape on an enzyme molecule? What are enzymes made of? W
The sum of a number and 18 times its reciprocal is 11. Find the number(s). Let x represent the unknown number. The Reciprocal of x is____?
What are enzymes also known as? What do enzymes do to biological reactions? What do we call the special shape on an enzyme molecule? What are enzymes made of? W
What are three interesting facts about Susan B. Anthony's childhood ?