HELPME1123 HELPME1123
  • 02-05-2017
  • Mathematics
contestada

You had $20 to spend on seven avocados. After buying them you had $6. How much did each avocado cost?

Respuesta :

patrickcavaleri
patrickcavaleri patrickcavaleri
  • 02-05-2017
They each cost 2 dollars

Answer Link
Homeworkslayer69
Homeworkslayer69 Homeworkslayer69
  • 02-05-2017
$20 - $6 = $14 so she spent $14 on avocados. if she bought 7 of them, each avocado would equal the same amount so 14 ÷ 7 = 2

so she spent $2 on each avocado.
Answer Link

Otras preguntas

Timmy uses 1 1/2 cups of sugar for every 2 gallons of lemonade he makes. How many cups of sugar would Timmy use if he makes 13 gallons of lemonade? cups of suga
Please help me!! Line please I have been stuck
Find the interest on a loan of $2500 that is borrowed at 9% for 18 months.
Find the slope of a line that passes through points (–1, –5) and (6, 9).
Jefferson also lowered spending for this group in keeping with his Republican ideas:
The width of the pond shown is x ft. What is the value of x.
A self storage center is a storage room that is 8 feet long, 6 feet wide, and 10 feet high. What is the volume of the room?
anna franks diary what was the climax or highest point of tension
Which line segment is not a diagonal through the interior of the cube shown? Side B E Side C H Side C E Side D G
Jimmy walks 3 miles east then 1 mile west. What is the distance Jimmy traveled?