wtrenton02 wtrenton02
  • 03-04-2017
  • Mathematics
contestada

On Saturday, Nikki and Tyler walked to the local farmer's market. Nikki bought 8 apples for $6. Tyler bought 3 fewer apples than Nikki. How much did Tyler spend on apples?

Respuesta :

0723151 0723151
  • 03-04-2017
$3.75 because each apple costs 75 cents and if you multiply it by 5 you get 3.75
Answer Link

Otras preguntas

What is the definition of Migrant farmworkers
The Constitution gave Congress the power to regulate interstate commerce, coin money and regulate its value, and establish bankruptcy and patent laws. These ste
Find the inverse of f(x)=-5x+2
Excess supply will result in suppliers ________ prices, which encourages demanders to demand ________ .
What is the proper name for C4:D5?
How do you solve -2/3 + 3/5
Write an equation of the line that passes through (-1,3) and is parallel to the line y = 2x + 2.
Light travels at a speed of 3.0×10^10cm/s what is the speed of light in km/h
Math Asi What is the greatest common factor of 64 and 72?
Triangle ABC is shown. What is tan (C)?