TheAustinB
TheAustinB
02-04-2017
Mathematics
contestada
Can someone help with 23?
Respuesta :
Zachary101234
Zachary101234
02-04-2017
175$ will go to a school im pretty sure hope this helped!
Answer Link
Аноним
Аноним
02-04-2017
One set sells at $1.75
It's cost = $0.40
Profit from 1 set = $1.75 - $0.40 = $1.35
Goes to school = 20/100 * 1.35 = $0.27
If 500 sets are sold, amount going to school = $0.27 * 500 =
$135
Hope it helps!
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 31+ )
Otras preguntas
Why did some Founding Fathers insist on maintaining slavery? They saw nothing wrong with owning slaves. Their wealth was dependent on slavery. They were afraid
rite a paragraph in response to the following prompt:Evaluate the extent to whether all citizens in the Song Dynasty China experienced a Golden Age' during the
Which of the following BEST describes the part of video or movie creation during which the idea for the finished product is outlined?
a client in acute respiratory distress is brought to the emergency department. after endotracheal (et) intubation and initiation of mechanical ventilation, the
ASAP!!!!!!!!!!!!! What errors tend to lead to pseudoscience
one of the main differences between the anthropology that developed in the 19th and early 20th centuries in north america and europe was that
macrophage-derived cxcl9 and cxcl10 are required for antitumor immune responses following immune checkpoint blockade
which of these statements, standing alone, would not trigger additional advertising rules by the truth in lending act?
buys ss, partridge e, black a, johnson cc, lamerato l, isaacs c, et al. effect of screening on ovarian cancer mortality: the prostate, lung, colorectal and ovar
mellon manufacturing has after-tax income of $3 million. it also has 2 million shares of stock outstanding. what is the firm's earnings per share? quizlet