Seudónimo Seudónimo
  • 02-03-2015
  • Mathematics
contestada

The cost of the paint was $39 per gallon, so if the cost is $4,368, how many gallons did you buy?

Respuesta :

mac32b mac32b
  • 02-03-2015
$39 per gallon
$4,368 = cost of total

Divide  ⇒  4368 : 39

4368 = 112
  39

Solution: 112 gallons.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-03-2015
Cost of total divided by cost per gallon

$4,368/$39=112 

112 Gallons bought
Answer Link

Otras preguntas

Wich set of shapes contains members that are always similar to one another
Write an inequality for the sentence. t is less than three. t < 3 t ≥ 3 t > 3 t ≤ 3
Geometry! Please help!! 1).What is the value of x? Enter your answer, as a decimal, in the box. 2). What is the value of c? Enter your answer in the box.
Evaluate the function rule for the given rule. f(x)=15^x for x=3 help me. !!
Approximately _____ of Oklahoma’s land is covered by forests. A. 1/5 B. 1/3 C. 1/2 D. 1/8
Consider the following balanced reaction between hydrogen and nitrogen to form ammonia: 3H2(g) + N2(g)→2NH3(g) How many moles of NH3 can be produced from 19.0 m
Solve the equation. 7(k+6)+6 = 28+2k
why was u.s president wilson unsuccessful in his attempt to get senate approval foe the treaty of versailles?
Which form best describes the poem The Tide Rises, the Tide Falls? A) narrative poem B) haiku C) free verse D) lyric poem
Which two reformers shared similar beliefs about bringing about social change? (1 point) Jane Addams and Mother Jones Washington Gladden and Jane Addams