nmati22
nmati22 nmati22
  • 03-03-2017
  • Mathematics
contestada

Antoine paid $7.47 for 3 pounds of grapes. Write the cost of the grapes as a unit rate.

Respuesta :

ilovewolfs22
ilovewolfs22 ilovewolfs22
  • 03-03-2017

2.49

Because 7.47 divided by 3 equals 2.49

Answer Link
popcornrox37
popcornrox37 popcornrox37
  • 03-03-2017
Find the cost per one unit 
So...
$7.47 = 3pounds of grapes 
Divide by three to both sides of the equation to find the cost of one pound 
1 pound of grapes = $2.49
Answer Link

Otras preguntas

how to find the volume of a cone
how many seconds in a day
is loretta lynn still alive
how to calculate percentage
a cell in g2 before meiosis begins, compared with one of the four cells produced at the end of meiosis ii, has
What is the term that refers to Adolf Hitler's plan to exterminate all of the jews
advantages and disadvantages of social media
Chevron and other refiners emphasize material resources in the conversion process. This implies that the material resources are the ____ of the conversion proce
which term best identifies a muscle cell?
Is the product of two perfect squares always a perfect square