ms6ciazahKeny ms6ciazahKeny
  • 01-03-2017
  • Mathematics
contestada

If 20 pounds of seed cost $35, how much would 28 pounds cost at the same rate?:

Respuesta :

litzygzz00
litzygzz00 litzygzz00
  • 01-03-2017
Its 15.99 or 16 rounded
Answer Link
ben0126
ben0126 ben0126
  • 01-03-2017
the answer is $49 because 28 divided by 20 is 1.4 so i multiplied 35 by 1.4 to get $49. i don't recommend you do it this way but works for me. ask your teacher what the formula to do problems like this in the future.
Answer Link

Otras preguntas

Who won the 1968 us presidential election by running on a platform of a victory with honor in vietnam?
6. HELP Write an equation and solve. Round to the nearest hundredth where necessary. 16 is what percent of 32?
Log(x)=5/2 what is the answer?
How do I say thanks in Spanish
How do you do number 8!?!?!?
A plan that provides the rules for a government is called a
In 1793 King Louis XVI and his wife, Queen __________________, themselves went to the guillotine when the Convention found them guilty of treason.
Very canfused need help
use place value to find the product 5 x 70 = ____ tens = ____ tens = _____
How do birds feathers and skeletal system help them fly?