ElayahO25045 ElayahO25045
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

if a pound of almonds cost eight dollars how many ounces can be bought for $3.80

Respuesta :

MackieO71610 MackieO71610
  • 03-11-2022

Proportions

A pound of almonds is said to cost 8 dollars.

But one pound is equivalent to 16 ounces, therefore:

16 ounces cost 8 dollars

Dividing by 8 we get that

2 ounces of almonds cost 1 dollar

Thus, for $3.80 we can buy 2*3.80 = 7.60 ounces of almonds

Answer Link

Otras preguntas

construct a quadrilateral abcd in which. ab=4 cm and ad=5cm ,Angle A=60°.Angle B=90°and Angle D=90°​
to what extent the religious organisations have supported communities affected by human rights violations​
A radio telescope has a parabolic surface, as shown below. A parabola opening up with vertex at the origin is graphed on the coordinate plane. The height of the
How os oil useful to machine?​
(-t^3+5t^2-6t)+(8t^2-8t)
compare and contrast compare and contrast the voyage of the Perseverance and the journey of the Diné? in one paragraph
Use the scenario to answer the question. You observe the growth of a group of plants that have been tipped over. How will auxin influence cell growth in the roo
The angless of a quadrilateral are in the ratio 3:5:9:13. Find all the angles of the quadrilateral​
Click the links to open each of the documents below. These documents contain instructions for completing the assignment. Once you have created your file(s) and
A business opportunity that match traveling​