DametriU332519 DametriU332519
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

You have $ 24 and you go to the grocery store to buy a Kit Kats snack and a drink You spent $ 1.75 on a drink If each bar of Kit Kat costs $1.49write an inequality that represents how many bars of Kit Kat you can buy

Respuesta :

TaaviA93991 TaaviA93991
  • 03-11-2022

The inequality that represents the situation is:

[tex]1.49x+1.75\le24[/tex]

Where x is the number of Kit Kat we could buy.

Answer Link

Otras preguntas

3/7 of what number is 9? How am I suppose to figure this out?
For the given value of a , find - a and |a| 1. a = 10.2 2. a = - 14 a = 1 over 2 Anyone!? ;o help me !?
What does Y = to please help
If an ant crawls 1 meter in 25 seconds, what is the ant’s speed?
During football game, Kevin gained five yards on the first play. Then he lost seven yards on the second play. How many yards does Kevin need on the next play to
If I get +16/20 on a test what percentage is that?
transform the formula for the area of a triangle to solve for the height, h
What is the acceleration of a 10 kg mass pushed by a 5 N force?
What does ethical dimension mean
The planet Mercury measures 4,879 kilometers from one side to the other. Earth measures 12,756 kilometers from one side to the other. What is the difference b