a8sh4waynassthemma a8sh4waynassthemma
  • 04-02-2017
  • Mathematics
contestada

$4.20 for 8 apples and $5.75 for 12 apples. which is the better buy?

Respuesta :

matthewsmart
matthewsmart matthewsmart
  • 04-02-2017
12 apples
For 8 apples they cost .525 each
For 12 apples they cost .48 each
Answer Link
Billabong
Billabong Billabong
  • 04-02-2017
The better buy would be 12 apples at  $5.75 makes each apple 48c 
Answer Link

Otras preguntas

I need some help solving this problem as soon as possible please! Choose the correct ordered pairs represented in the table. The following table gives per unit
1. Find the volume of the figure. 4 cm 2 cm 10 cm 10 cm 1 cm 3 cm 1 cm 1 cm
Can you please help me​
My uncle ___ (make) a speach on Friday
PLEASE ONLY RIGHT ANSWERS SO I PASS THIS GRADEThe diagram shows a model of the nitrogen cycle. Which role do decomposers play in the nitrogen cycle? A. They bre
3. The image shows a circle with center (4, 6) and radius 10 units. Write a equation for this circle
Are chemical compounds that contain carbon and hydrogen atoms called petrochemicals?
HELP…. ASAP……. HURRY……
One weekend, 156 students went to see a movie at the local theater. Their popcorn and drink purchases were recorded in the two-way table shown. Popcorn Total N
In one to two sentences, identify and describe the process by which the Grand Canyon was created. (2 points) Please help!!!