andreaa08
andreaa08 andreaa08
  • 02-02-2017
  • Mathematics
contestada

toillet paper is sold in cases for 36 rolls for $14.99 what is the per price per roll?

Respuesta :

Forever2216
Forever2216 Forever2216
  • 02-02-2017
Alright, so the unknown value here we want to know is the price of one roll of TP. Let's call it "x".
36x=14.99
Divide both sides by 36 to get the price of a single roll.
x=.41638888....
We have to round this to hundredths because we're talking in cents, so...
x=.42
Each roll of toilet paper costs 42 cents.
Answer Link

Otras preguntas

What are interpersonal skills? A.) the skills required to develop your personality B.) the skills required to grow in your job role C.) the overall way of port
Function A is a quadratic function with a vertex at (3, 4) and a leading coefficient of -1 Function B has the equation y = |x + 2|. Function A is then refl
In the space provided, evaluate the two images below. Identify the movement represented in each image. Compare and contrast the artistic movement each image rep
What is the typical way a small business is funded? A.Personal savings and bank loans B.Sales of stock and bank loans C.Bank loans only D.Sale of stock only
How many gametes are produced during meiosis
List the 5 steps you should take as you plan a writing project
a square painting has an area of 81x^2-90x-25. A second square painting has an area of 25x^2+30x+9. What is an expression that represent the difference of the a
I need help please?!!!
5 4/5 b+6 3/4 −(2 11/15 +7 7/12 )
The French rulers believed they ruled by what time