aalti002 aalti002
  • 03-06-2022
  • Mathematics
contestada

Olive has raised $3,428 to buy toothpaste to place in care packages. Each tube costs $2. Abut how many tubes of toothpaste can she buy? Choose the best estimate.

Respuesta :

kalnguye
kalnguye kalnguye
  • 03-06-2022

Answer:

I think the answer is 1,714 tubes

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following states that an orbital can contain two electrons only if all other orbitals at that sublevel contain at least one electron?8
The cost of 10 pounds of potatoes is 8 dollars. Which equation shows this in function notation? a.Cost x 8 = 10 b.Cost(10) = 8 c.Cost(8) = 10
What was the primary goal of NATO?
I'll give brainliest!! please help me!! Given f(x)=10x+8 and g(x)=1x+4 then what is (f−g)(3))
How to solve a quadratic equation by taking square roots?
The Union of Utrecht was an alliance between whom?
The volume of a sample of hydrogen gas was decreased from 11.89 L to 5.18 L at constant temperature. If the final pressure exerted by the hydrogen gas sample wa
NEED HELP FAST!!!!!!!! The sides of a square are 5 2/5 inches long. What is the area of the square? A:5 4/5 B:5 4/25 C:25 4/5 D:25 4/25
Explain the literary element of theme in a story.
What ultimately led to Italy leaving the paris peace conference?